Skip to main content

Grundkursus over en weekend

Forskning viser at Acem-meditation reducerer stress, giver bedre søvn og mere indre ro.

Og ikke nok med det ...

Acem-meditation er en afspændingsteknik udviklet i Norge af læger og psykologer siden 1966, uden religion eller livssyn.

Hvorfor vælge Acem?

  1. Let at lære og nem at bruge i hverdagen
    Ingen særlige stillinger eller forudsætninger. Du kan meditere hvor som helst og når som helst.
  2. Forskningsbaseret
    Udviklet af fagfolk og med dokumenteret effekt på stress, søvn og mental sundhed.
  3. Personlig udvikling
    Lær en meditationsmetode, der giver dig bedre kontakt med dig selv, øget selvindsigt og mere balance i hverdagen.

Dette lærer du på grundkurset

  • Personlig vejledning: Du får individuel instruktion i Acem-meditation.
  • Stresshåndtering: Praktiske råd til at reducere stress og skabe mere indre ro.
  • Meditation i hverdagen: Alt, hvad du behøver for at komme godt i gang og etablere en god rutine.
  • Psykologi og tankeprocesser: Enkle og nyttige redskaber til at forstå, hvordan tankerne fungerer.
  • Selvudvikling: Opdag dine egne tanke- og handlemønstre, og lær hvordan du kan arbejde med dem.

Godt at vide før start

  • Du lærer altid Acem-meditation af en kvalificeret vejleder.
  • Kurset foregår som regel i små grupper og består typisk af deltagere i alderen 20-50 år. Gruppeundervisning er inspirerende – du følges med andre på rejsen.
  • Grundkurset strækker sig normalt over fem uger med én undervisningsaften om ugen.
  • Acem-meditation praktiseres siddende på en almindelig stol. Du behøver ikke en meditationspude eller lignende.
  • Vi anbefaler 2 × 30 minutters eller 1 × 45 minutters daglig meditation for det bedste udbytte. Du kan også bruge teknikken efter behov.

Ofte stillede spørgsmål

Skal jeg bruge noget udstyr for at deltage?
– Nej. Du skal blot møde op – vi sørger for resten.

Hvad hvis jeg har svært ved at koncentrere mig?
– Det er ikke noget problem. Du behøver ikke være god til at koncentrere dig for at lære Acem-meditation.

Hvad sker der, hvis der er en enkelt kursusaften hvor jeg ikke kan deltage?
– Giv os besked, så hjælper vi dig med at finde en løsning.

Dette er et særkursus som afholdes i Kochsvej for alle der er interesseret i at lære Acem-meditation over en weekend, i stedet for over 4 uger. Dette er ikke et normalt weekendkursus med kost og logi. Kursets forløb er 10-16 lørdag og 10-14 søndag. Ud over disse tider er der intet program i forbindelse med kurset. Kommer du langvejsfra kan overnatning i Acem-huset mod betaling eventuelt arrangeres.

Ledere

Jakob Magid

Lektor i jordbundsvidenskab ved Københavns Universitet. Begyndte at meditere i 1984, har undervist i Acem-meditation siden 1986.