Skip to main content

Fordybelsesretræte på Lundsholm

Et fordybelseskursus giver dig mulighed for at opleve fuld effekt af Acem-meditation. Lange timer med stilhed og processorienterede vejledningsgrupper udgør hovedelementerne.

Retreatæten passer for Acem-mediterende, som allerede har erfaring med meditationer over tre timer, og som ønsker at praktisere meditationer ud over sekstimersgrænsen.

Lange meditationer 

Programmet sigter mod at stimulere dybere meditative processer. Øget følsomhed over for subtile impulser giver bedre kontakt med dele af sindet, der ellers ikke er tilgængelige. Livstemaer bliver tydeligere.

Stilhed 

Ro. Nærhed. Mening. I stilheden kan vi finde en styrke, der ikke overdøves af hverdagens larm og jag. Fordybelse kan åbne mere op for denne dimension. Eksistentielt ståsted berøres.

Vejledningsgrupper 

Den lange stilhed følges af procesorienterede vejledningsgrupper ledet af erfarne vejledere. Dialog og refleksion hjælper dig med at meditere bedre.

Seminarer 

Aftenseminarerne dækker forskellige meditative og eksistentielle temaer, især spørgsmål der opstår i forlængelse af langmeditationerne.

Walk & talk 

Der er rigelig tid til gåture i de smukke omgivelser. En del af gåturstiden kombineres med drøftelser med en gåtursmakker om temaer og spørgsmål fra din meditation.

Yoga 

Daglige sessioner med meditativ yoga gør krop og sind mere modtagelige og gør det lettere at meditere længe.

Typisk program for en dag 

0730 – 0830: Morgenmad & gåtur

0830 – 0915: Yoga

0915 – 1600: Stilhed til meditation

1630 – 1800: Procesvejledning

1900 – 2000: Middag

2000 – 2130: Seminar

2130 – 2230: Walk & talk

Hvem kan deltage? 

Forudsætning for at deltage i fordybelsesretreat i Acem-meditation er, at du praktiserer Acem-meditation stort set dagligt (fortrinsvis 2x30 min. eller 1x45 min.), har deltaget i mindst 20 timers langmeditationer ud over tretimersgrænsen inden for de seneste tre år (svarer til én uges ordinær retræte), og er indstillet på at deltage i hele retræten fra start til slut.

Hvad kan jeg læse? Bogen God langmeditation giver råd og vink til retreats i Acem-meditation. Yogabogen kan også være til god hjælp.