Miniretræte i hverdagen
Kursustype: Vejledningsgruppe
Dette er en vejledningsgruppe som giver dig sammenhæng, kontinuitet og dybde i din meditationsproces. Det er et tilbud til dig der har mediteret i mindst 5 år eller har været på sommer retreat. Her har du mulighed for at holde jævnlig kontakt med det meditative miljø, gennem møder i en fast vejledningsgruppe.

Kursusfakta
- Kurset starter
- Mandag 01 februar 2021
- Sidste kursusdag
- Mandag 07 juni 2021
- Tidspunkt
- 16:00 - 21:00
- Sted
- Pris
På Acems ugelange retreat får du mange dage med lange meditationer. Det giver dybde i meditationen og et godt skub til din personlige proces. Det kunne man også ønske sig i hverdagen. Derfor har vi denne gruppe som mødes en gang om måneden, typisk første mandag hver måned. Du ankommer hen ad eftermiddagen når det passer dig, og mediterer frem til kl 20. Du får således mulighed for at meditere i mange timer i streg, ligesom på retreats. Efterfølgende er der vejledningsgruppe under ledelse af kursuslærere fra Acem.
Det er den samme gruppe der mødes hver gang. Dermed får du kontinuitet i vejledningen, kommer bedre i process, og får et større udbytte end ved "blot" at meditere regelmæssigt derhjemme. Hvis det er første gang du deltager, så kontakt os på forhånd omkring adgang til lokalerne.
Krav for deltagelse (en af følgende):
- Du skal have mediteret i mindst 5 år
- Du skal have været på sommerkursus
Du kan købe et "klippekort" til kurset. Det koster 100 kr pr. gang og du betaler mininum for 3 gange pr. sæson. Vi refunderer ikke "ubrugte" klip.
Kurset arrangeres af Acem Danmark
Information
Undervisere
Født 1985. Civilingeniør ph.d., forsker i brugercentreret design. Begyndte at meditere i 2002, har undervist i Acem-meditation siden 2008.
Født 1986. Læge. Begyndte at meditere i 2003, har undervist i Acem-meditation siden 2008.